Właściwości zielonej herbaty

Właściwości zielonej herbaty
Rate this post

Zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata od wieków słynie ze swoich zdrowotnych właściwości.  Niegdyś była zarezerwowana wyłącznie dla nielicznych, a teraz każdy ma do niej dostęp. Choć charakteryzuje się dość specyficznym smakiem, powinna być alternatywą herbaty czarnej, właśnie ze względu na swoje działanie. Pozwala bowiem nie tylko poprawić kondycję zdrowotną, ale również odmłodzić czy odchudzić. Nic więc w tym dziwnego, że cieszy się ona popularnością, ponieważ zielona herbata właściwości zdrowotnych ma bardzo dużo.

Ważne parzenie herbaty

By zielona herbata miała moc, by przyniosła prozdrowotne działanie, powinna być parzona  w odpowiedni sposób.  Po pierwsze woda musi być przede wszystkim niechlorowana, miękka i uboga w wapń. Napar przyrządza się w następujący sposób: wystarczy przygotować łyżeczkę suszu i następnie zalać go szklanką wody o temp. ok. 80 stopni Celsjusza. Po drugie – parzenie powinno trwać nie więcej niż 3-4 minuty.

Warto jednak wiedzieć, że Chińczycy i Japończycy piją zieloną herbatę już wcześniej parzoną. I wcale nie wynika to z ich zamiłowania do oszczędności. Po prostu uważają, że dopiero drugie parzenie herbaty pozwala na wydobycie z niej najważniejszych składników. Chodzi tu przede wszystkim o mangan i fluor – pierwiastki rzadko występujące w pożywieniu).

Trzeba też wiedzieć, że wilgotnych liści zielonej herbaty nie należy przechowywać więcej aniżeli 12 godzin, gdyż po tym czasie rozwijają się na nich niebezpieczne grzyby.

Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata posiada wysoki poziom flawonoidów, czyli związków polifenolowych, które są mocnymi przeciwutleniaczami. Dzięki temu napój przedstawia właściwości antyrodnikowe. Tanina – kolejny przeciwutleniacz obecny w naparze z zielonej herbaty działa na organizm antybakteryjnie i antywirusowo. Ten składnik doskonale wspiera leczenie bakteryjnych chorób przewodu pokarmowego i blokuje rozwój bakterii – Helicobacter pylori.

Oprócz tego, zielona herbata pita systematycznie obniża poziom cholesterolu oraz trójglicerydów, co w efekcie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia miażdżycy.  Dodatkowo, napar z herbaty obfituje w fluor, który przeciwdziała rozwojowi próchnicy.
Zielona herbata na dłuższe życie

Analizując to, jakie zielona herbata właściwości wykazuje, nie można pominąć jej wpływu na długowieczność. Japończycy są zdania, iż wypijanie jej od 4 do nawet 10 filiżanek dziennie pozytywnie działa na zdrowie i przedłuża życie nawet o trzy lata. Zaś Holendrzy sądzą, że 4 filiżanki naparu z liści zielonej herbaty zmniejszają zachorowalność na arteriosklerozę. W związku z powyższym liczni naukowcy zalecają codziennie picie kilku filiżanek naparu i dla przyjemności, i dla zdrowia.

Zielona herbata jako wspomagacz pracy mózgu

Picie naparu z liści zielonej herbaty ma działanie pobudzające i orzeźwiające. Jest to możliwe dzięki obecności w napoju teiny.

Liście herbaty mają od około 2,5 do  około 4 %  teiny, z której nawet 80%  przechodzi do samego naparu w czasie parzenia. Z kolei jedna filiżanka herbaty ma 30 – 100 mg teiny. Po jej wypiciu zwiększają się zdolności umysłowe oraz fizyczne, a oprócz tego mija senność i wyczerpanie.  Dzięki teinie, zawartej w zielonej herbacie jest możliwa poprawa koncentracji i pamięci.

Zielona herbata – sprzymierzeniec odchudzania

Ponieważ mój blog poświęcony jest przede wszystkim odchudzaniu, nie mogłabym pominąć tego, że zielona herbata właściwości wspierające redukcję walki z kilogramami wykazuje.

Badania naukowe wykazują, że zawarte w zielonej herbacie składniki stymulują proces termogenezy. Mówiąc prościej, zwiększają wydatki energetyczne organizmu, w efekcie czego jest on zmuszony czerpać energię z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej.

Ponadto zielona herbata działa oczyszczająco – usprawnia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu oraz reguluje pracę jelit. To zaś ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o przygotowanie organizmu do odchudzania.

I właśnie z tego powodu TEN preparat cieszy się wysoką skutecznością, a któremu nie jest w stanie dorównać wiele preparatów bazujących właśnie na zielonej herbacie. W swoim składzie zawiera optymalną dawkę ekstraktu z zielonej kawy, dzięki czemu jest świetnym wsparciem odchudzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighty − seventy four =