Suplementy i sok z jagody Acai i goji – jagody a odchudzanie i zdrowie

Suplementy i sok z jagody Acai i goji – jagody a odchudzanie i zdrowie
4.7 (93.33%) 3 votes

Jagody Goji

Zdarzyło ci się zastanawiać nad suplementami zawierającymi jagody? Jak myślisz ma to sens czy mija się z celem? Moim zdaniem…

No właśnie: moje zdanie niestety nie jest jednoznaczne. Na pewno wiem, że jagody to bodaj najzdrowsze owoce na świecie (tuż obok pomidorów – byle nie faszerowanych chemią). Nie powodują wyrzutów insuliny, mają ogromne wartości odżywcze i często zawierają takie składniki, których próżno by szukać w innych produktach spożywczych. Na dodatek zawierają je w bardzo dużych ilościach.

No ale to owoce sezonowe. Jak czerpać z ich bogactwa jesienią, zimą, wczesną wiosną czy późnym latem? Kupować soki? Zdecydowanie nie. Mrozić lub robić z nich przetwory? Pomysł z mrożeniem jest niezły, ale przetwory nie są już tak wartościowe jak świeże owoce czy mrożonki.

Więc moje jednak postawić na suplementację, a z racji braku naszych własnych jagód, które należą do owoców sezonowych aż nazbyt pospolitych by ktokolwiek zawracał sobie przetwarzaniem ich na suplementy, może warto zainteresować się jagodami egzotycznymi tj. tymi, które u nas nie rosną?

Szczerze mówiąc nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale nie namawiając i nie zniechęcając postaram się w miarę klarownie i przejrzyście opisać właściwości GOJI – jagody z Azji i ACAI – jagody z Amazonii.

Dlaczego właśnie je? Dlatego, że walczą o palmę pierwszeństwa w grupie owoców uznawanych za najzdrowsze.

Goji – jagody suszone

Jagody Goji tradycyjnie poddawane są suszeniu – po takiej wstępnej obróbce przygotowywane z nich były najrozmaitsze lekarstwa (na wszystko lub prawie wszystko). W medycynie chińskiej uważane są one za jagody długowieczności. Podobnie do innych owoców tego typu bogate są w składniki odżywcze, które rzeczywiście mogą w pewnym stopniu wpływać na zdrowie.

Jagody Goji używane sa w ramach walki z cukrzycą, nadciśnieniem i kiepskim krążeniem krwi. Uważa się je za źródło substancji działających przeciwnowotworowo. Mają zmniejszać gorączkę, krwawienia, leczyć kaszel i bardzo dobrze wpływać na wzrok.

Uważa się je też za dobry środek wzmacniający – nawet mięśnie i kości.

Badania nie zawsze potwierdzają te ich działania, jednak z części z nich wynika, że jagody Goji mogą obniżać ciśnienie i poziom cukru we krwi.

Przykładowy suplement z Goji znajdziesz TUTAJ.

 

Suplementy i sok z jagody Acai

W przeciwieństwie do Goji jagody Acai nie są dostępne w postaci całych suszonych jagód. Poddaje się je suszeniu metodą liofilizacji, a w suplementach występuja w postaci proszku. Na rynku dostępny jest też sok z jagody Acai, który ma dostarczać wszystkich ważnych składników obecnych w tych amazońskich owocach.

Jagody Acai uważa się za środek pomocny w odchudzaniu, oczyszczaniu organizmu i regulacji wielu procesów fizjologicznych przez co znajdują zastosowanie jako środek poprawiający ogólny stan zdrowia. Jedno co wiemy o nich na pewno to to, że zawierają bardzo dużo przeciwutleniaczy, sporo błonnika, polifenoli, witamin i minerałów, które mogą poprawiać przebieg procesów metabolicznych, wpływać na krążenie (i pracę układu sercowo – naczyniowego) oraz, podobnie do innych jagód, wpływać pozytywnie na poziom cukru we krwi.

Przykładowy suplement z Acai znajdziesz TUTAJ.

Anita Jurkin

pozdrawiam :-)

Jedna myśl na temat “Suplementy i sok z jagody Acai i goji – jagody a odchudzanie i zdrowie

  • 9 listopada 2015 o 19:01
    Permalink

    polecam jagody Goji szczególnie osobom, które np. często chorują i mają słabą odporność. Jem je regularnie od dwóch lat i prawie nie choruję, a kiedyś – średnio raz w miesiącu w sezonie przynajmniej przeziębienie jak nie coś gorszego

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− one = two