Spalaj kalorie z … melatoniną

Spalaj kalorie z … melatoniną
Rate this post

melatonina

Jakiś czas temu publikowałam wpis o tym, że nadmiar kilogramów może brać się ze zbyt krótkiego snu (czyt. tutaj -> klik). Dotarłam do kolejnych informacji, które mogłyby to potwierdzać. Hiszpańscy naukowcy są zdania, że melatonina – hormon regulujący rytm dobowy organizmu – pomaga zwalczyć otyłość. Czyżby szansą dla walczących z nadmiarem kilogramów miałyby się okazać preparaty ułatwiające zasypianie?

Melatonina, czyli co?

Melatonina jest hormonem regulującym cykl dobowy organizmu. Produkowany przez szyszynkę ułatwia zasypianie. Melatonina powstaje przede wszystkim w nocy – szczyt produkcji przypada między 24:00 a 3:00, ponieważ tym większa jest jej produkcja, im mniejsze natężenie światła.

Melatonina a związek z odchudzaniem

Niedobór melatoniny może prowadzić do otyłości. Nie chodzi już bowiem tylko o to, że w sytuacji, kiedy mamy problem z zasypianiem, nasze kroki kierujemy do lodówki.

Hiszpańscy naukowcy z uniwersytetu w Grenadzie przeprowadzili badanie na szczurach. Wnioski okazały się zaskakujące. Regularne dostarczanie melatoniny pozwoliło na wytworzenie brunatnej tkanki tłuszczowej zarówno u otyłych gryzoni z cukrzycą, jak i zdrowych szczurów.

Można więc przypuszczać, że odpowiedni poziom melatoniny przyczynia się do produkcji brunatnej tkanki tłuszczowej u osób dorosłych, której rolą jest przede wszystkim utrzymywanie ciepła poprzez spalanie zgromadzonego tam tłuszczu. Warto przy tym mieć świadomość, że jeszcze do niedawna utrzymywano teorię, że brunatna tkanka występuje u noworodków oraz małych dzieci. Jednakże istnieją dowody na jej występowanie również u osób dorosłych.

Gdzie szukać melatoniny?

By utrzymać poziom melatoniny na odpowiednim poziomie, wystarczy zadbać o spokojny i głęboki sen.  Alternatywą jest także sięgnięcie po suplementy wspomagające zasypianie. Zawierają one sporą dawkę melatoniny, co – zgodnie z wynikami badań hiszpańskich naukowców – może wspomóc odchudzanie. Na rynku takich produktów jest sporo, a poniżej kilka z najlepszymi recenzjami:

  • Melatrol Sleep Aid – zawiera nie tylko melatoninę, ale również 5-HTP, czyli naturalny aminokwas, który również wspomaga odchudzanie (już niedługo pojawi się na ten temat wpis). Do kupienia np. tutaj.
  • Somesta – stanowi kompletną kombinację składników wpływających korzystnie na sen. Dzięki zawartości melatoniny może wspomóc walkę z otyłością. Ponadto dostarcza cenne witaminy z grupy B. Zakupu dokonasz tutaj.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją także produkty spożywcze, które zawierają ten hormon, np. migdały, kardamon, wiśnie, pestki słonecznika. są to jednak śladowe jego ilości. Dlatego też lepiej zainwestować w gotowe preparaty, które dostarczają melatoninę na odpowiednim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− two = three