Pijesz wodę i … chudniesz

Pijesz wodę i … chudniesz
Rate this post

woda na odchudzanie

Chociaż sporo się mówi na temat dobroczynnego działania wody na organizm, cały czas zapominamy o tym, że trzeba wypijać jej co najmniej 1,5 litra dziennie. Warto się do tego przyzwyczaić, ponieważ … woda wspomaga odchudzanie. I to na kilku płaszczyznach jednocześnie, co może oznaczać szybsze efekty walki z nadmiarem kilogramów. Najnowsze badania kliniczne wykazały, że wypijanie dwóch szklanek przed posiłkiem, znacznie hamuje apetyt.

Mit wody gazowanej

Przez wiele lat powtarzano informację, że picie wody gazowanej nie wpływa korzystnie na organizm. Że podczas odchudzania istotne znaczenie ma wyłącznie woda niegazowana i to ona powinna znaleźć się w naszym codziennym menu. Tymczasem okazuje się, że szkodliwość wody gazowanej jest mitem. Nie ma znaczenia, jaką wodę będzie otrzymywał nasz organizm… jednak z pewnymi wyjątkami.

Napoje gazowane (wszystkie, a nie tylko woda) nie są wskazane u tych osób, które mają problemy z wzdęciami, zgagą czy innymi dolegliwościami żołądkowko-jelitowymi. Bąbelki wody mogą powodować bowiem pogłębienie dolegliwości, ponieważ podrażniają błonę śluzową żołądka.

Woda – źródło życia i sprzymierzeniec odchudzania

Poniżej prezentuję kilka powodów, dla których warto wodę włączyć do kuracji odchudzającej. Dobrze jest więc się do niej przekonać zamiast wybierać napoje słodzone, które stanowią dodatkową porcję pustych kalorii.

  • Mniejszy głód

Nadmiar kilogramów bierze się m.in. stąd, że nagle dopada nas głód. Chcemy go oczywiście stłumić, dlatego sięgamy po to, co mamy pod ręką – bardzo często jest to batonik bądź inna tucząca przekąska. Stąd się biorą dodatkowe „puste kalorie”, które przyczyniają się do wzrostu masy ciała.

Woda może skutecznie zahamować apetyt. W „trudnych chwilach”, zamiast sięgać po tuczący produkt, warto napić się wody. Jedna szklana wystarczy, by zaspokoić głód do kolejnego – właściwego już posiłku.

  • Mniejsze posiłki

Wypełnienie żołądka przed spożyciem właściwego posiłku, ogranicza chęć na jedzenie. Dzięki temu zjesz mniejszą porcję, a mimo to nie będziesz odczuwać głodu. To naprawdę działa, warto więc wypić szklankę wody (gazowanej lub niegazowanej) na ok. 30 minut przed posiłkiem.

  • Regulacja metabolizmu

Wszystkie procesy chemiczne, które zachodzą w organizmie, wymagają dostarczenia odpowiedniej ilości wody. Tylko wtedy mogą przebiegać w sposób prawidłowy. Woda ma wpływ więc także na tempo przemiany materii. Chcąc pozbyć się nadmiaru kilogramów, warto więc podkręcić tempo przemian metabolicznych. Jednym ze sposobów jest właśnie wypijanie wody – im więcej, tym lepiej. Szybko przekonasz się, że to działa.

  • Oczyszczanie organizmu

Woda, ponieważ reguluje metabolizm, ma wpływ na usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Jest to ważne, ponieważ nagromadzone toksyny mogą negatywnie odbijać się na zdrowiu, prowadząc do osłabienia, pogorszenia nastroju, problemów z cerą. Jeśli regularnie będziesz wypijać wodę, wspomożesz naturalną detoksykację. Jest to ważne jeszcze z jednego powodu – na oczyszczony organizm znacznie lepiej działają wszelkie kuracje odchudzające.

  • Gaszenie pragnienia bez kalorii

Co robisz, gdy dopada Cię pragnienie? Z pewnością sięgasz po soki albo kolorowe napoje. Nie jest to jednak najrozsądniejsze rozwiązanie, co najmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze, słodkie napoje wcale nie ugaszą Twojego pragnienia, a nawet jeśli – będzie to efekt chwilowy. Po drugie, zawarty w nich cukier to (świadoma lub nieświadoma) dodatkowa porcja pustych kalorii.

Nie ma znaczenia czy jesteś na diecie, czy nie – gaś pragnienie zawsze wodą. To zdrowsze rozwiązanie.

To w zasadzie tyle powodów, dla których warto wspomagać się wodą podczas walki z nadmiarem kilogramów. Pewnie część z Was uzna, że to „oczywista oczywistość”. Należy jednak cały czas o tym przypominać, by po wodę sięgać z przyzwyczajenia, a nie z konieczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventy five − seventy one =