Odchudzanie z balonem żołądkowym. Czy to ma sens?

Odchudzanie z balonem żołądkowym. Czy to ma sens?
4.8 (96%) 5 votes

Kilkanaście minut strachu, a potem szybka i łatwa walka ze zbędnymi kilogramami? Myślisz, że to niemożliwe, ponieważ cudów nie ma? No może faktycznie i nie istnieją, ale jest balon żołądkowy, który pomaga uporać się z dodatkowymi kilogramami u osób otyłych.

Dla kogo balon żołądkowy?

Statystki wskazują, że z otyłością i nadwagą boryka się w sumie nawet dziewięć milionów osób. Wszyscy, którzy należą do tej grupy z pewnością niejednokrotnie próbowali zmagać się ze swoją tuszą, niestety bezskutecznie. Próby odchudzania się z wykorzystaniem diet-cud, tabletek wspomagających czy też zażywanie środków farmakologicznych najczęściej kończyły się fiaskiem.

To właśnie z myślą o takich osobach, które nie są w stanie pozbyć się zbędnych kilogramów została stworzona metoda BIB-System. Metoda taka umożliwia nie tylko mniejsze spożywanie produktów spożywczych, ale przede wszystkim pozwala nauczyć zasad racjonalnego odżywiania się.

Metoda BIB-System może być stosowana zarówno u osób, które mają znaczną nadwagę, otyłość czy nawet otyłość olbrzymią. Metodę tę stosuje się ponadto w przypadku osób, które nie mają znacznej nadwagi, ale wszelkie próby odchudzania zawodziły.

Balon żołądkowy może okazać się również szansą na „nowe ciało” dla osób, które z różnych przyczyn (na przykład chorób serca) nie mogą poddać się operacji zmniejszenia żołądka czy też operacji założenia opaski na część żołądka.

Ale nie wszystkie osoby mogą skorzystać z tej metody. Do przeciwwskazań zalicza się między innymi: chorobę wrzodową, przebyte operacje przewodu pokarmowego, poważne schorzenia nerek, płuc, ciąża, przepuklinę okołoprzełykową. Warto również wiedzieć, że do każdego pacjenta podchodzi się indywidualnie. Przeprowadzany jest bardzo dokładny wywiad. Również i wykonanie serii badań jest obowiązkowe.

Czy jest się czego bać?

„Wstawianie” balonu żołądkowego jest zabiegiem nieinwazyjnym. Jest on również na tyle bezpieczny, że już po upływie kilku godzin od zabiegu można wypisać się ze szpitala. Trzeba jednak przychodzić na wizyty kontrolne.

Po założeniu balonu przez 2-4 dni pacjent może odczuwać nudności oraz może wymiotować. Dzieje się tak, ponieważ żołądek bardzo intensywnie pracuje, gdyż jego celem jest strawienie lub też odrzucenie balonu. Na szczęście, w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów stosuje się leki, których celem jest powstrzymywanie odruchu wymiotnego.

Warto również wiedzieć, że po zabiegu możliwe są powikłania. Niemniej jednak dzieje się to bardzo rzadko. Trzeba jednak liczyć się z możliwością tego, iż zbiorniczek może nie być do końca szczelny. Nie stanowi to jednak zagrożenia dla zdrowia ani życia. Warto wiedzieć, że powłokę balonu wykonuje się z materiału, który nie wykazuje podatności na działanie soków trawiennych. Natomiast wnętrze balonika wypełnia roztwór soli fizjologicznej, czyli substancji, która jest bezpieczna dla organizmu.

Na czym polega założenie balonu żołądkowego?

Implantacja, a więc założenie balonika żołądkowego to zabieg, który trwa nie dłużej niż piętnaście minut. By pacjent nie odczuwał dyskomfortu oraz by czuł się bezpiecznie, podaje się mu krótkotrwałe znieczulenie dożylne. Następnie za pomocą endoskopu (jest to specjalna rurka) do żołądka wprowadzany jest zwinięty balon. Wypełnia się go następnie roztworem soli fizjologicznej. Gdy balonik osiągnie już określony rozmiar, zostaje odczepiony, a następnie opada w żołądku. Pozostawiany jest on najczęściej na około sześć miesięcy. Tyle czasu najczęściej wystarcza, żeby nasz organizm przywykł do zupełnie nowego sposobu odżywiania się. Warto również wiedzieć, że obecność balonu w żołądku jest jednoznaczne z  ograniczeniem ilości zjadanego pożywienia. Można natomiast bez ograniczeń ćwiczyć. Po zakończeniu kuracji balon żołądkowy usuwany jest – podobnie jak przy jego implantacji – za pomocą endoskopu.

Jak wygląda chudnięcie?

Trzeba mieć świadomość, że nawet po założeniu balonu na żołądek, odchudzanie będzie procesem długim. Skutki kuracji uzależnione są przede wszystkim od indywidualnych warunków. Statystki wskazują jednak, że średnio można stracić 22,4 % wagi wyjściowej. Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoby z balonem tracą nawet 40 czy 50 kilogramów. Warto wiedzieć, że im wyższe BMI, tym spadek masy ciała przebiega wolniej.

Dla wielu osób jest to niewyobrażalne, że w ciągu tak krótkiego czasu można schudnąć tak szybko, a co najważniejsze – w sposób całkowicie bezpieczny. Tymczasem nie jest to żaden cud, lecz raczej działanie naszego organizmu. Okazuje się bowiem, że wystarczy że konsekwentnie będziemy wcielać w życie nowy sposób odżywiania się, będziemy więcej się ruszać, a rezultaty będą faktycznie zdumiewające.

Koniecznością – nowa dieta

Można powiedzieć, że balon w żołądku i utrata kilogramów to dopiero początek. By dojśc do takiego efektu, a potem utrzymać go na zawsze, koniecznością będzie wprowadzenie zmian w żywieniu. Jeżeli faktycznie chcemy pozbyć się sporej liczby kilogramów należy zrezygnować (albo przynajmniej ograniczyć) ze spożycia węglowodanów pod postacią cukru, ziemniaków, lodów, makaronów. Należy również zrezygnować z alkoholu (dozwolone są jednak niewielkie ilości wina). Wszystkie zalecenia należy wprowadzać stopniowo.

Ważne jest ponadto, by starannie przeżuwać każdy kęs oraz jeść o stałych porach. Można również zdecydować się na to, by po godzinie 18:00 nic już nie jeść. Okazuje się, że najwięcej kilogramów pozbyły się właśnie takie osoby.

Wszystkie pięknie, jednak jest jedno „ale”… Zabieg jest skuteczny, jednakże sporo kosztuje. Za umieszczenie balonu w żołądku trzeba zapłacić około 7 tysięcy złotych, a kuracja nie jest refundowana.

Zdjęcie ilustrujące wpis: By Olek Remesz (wiki-pl: Orem, commons: Orem) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9839740

Anita Jurkin

pozdrawiam :-)

2 myśli na temat “Odchudzanie z balonem żołądkowym. Czy to ma sens?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ twenty three = twenty six