Kto może, a kto nie powinien stosować diet białkowych?

Kto może, a kto nie powinien stosować diet białkowych?
Rate this post

Przez stosujące je osoby skuteczność diet białkowych określa się zazwyczaj mianem wysokiej lub bardzo wysokiej. Ale, TO WAŻNE, ten rodzaj diet nie jest dla każdego.

bialy ser diety bialkowe

Dieta białkowa tylko dla dorosłych

Osoby dorosłe mogą wyeliminować węglowodany i tłuszcze z codziennego jadłospisu bez większych strat dla swojego organizmu, w przypadku ludzi bardzo młodych nie ma jednak pewności, że taki krok nie przyczyni się do komplikacji zdrowotnych. Organizm, który się rozwija, nie powinien być narażany na tego typu ograniczenia. Osoby niepełnoletnie mogą więc stosować diety białkowe wyłącznie w bardzo ograniczonym zakresie, zawsze konsultując kolejne etapy procesu odchudzania z dietetykiem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Wiek osoby, która decyduje się na odchudzanie z wykorzystaniem protein, może skłaniać do wprowadzania pewnych ograniczeń i zastrzeżeń, gdy jednak analizujemy wpływ nadwagi na skuteczność tego rodzaju diet, dostrzegamy, że nie można określić go mianem znaczącego.

Skuteczność

Diety białkowe odznaczają się wysoką skutecznością bez względu na to, czy są stosowane przez osoby z bardzo dużą nadwagą, czy też przez kobiety i mężczyzn marzących o pozbyciu się kilu zbędnych kilogramów z brzucha i ud, nie ma więc mowy o tym, że pewne grupy osób odchudzających się będą bardziej uprzywilejowane niż inne.

Interesujące wydaje się przy tym i to, że diety białkowe bardzo często są polecane osobom, które odchudzają się już od dawna i jak dotąd nie obserwują korzystnych zmian zachodzących w swoim wyglądzie. Spożywanie dużej ilości protein przy jednoczesnej eliminacji tłuszczów i węglowodanów sprawia, że waga spada szybko, a pierwsze efekty diety są widoczne nie po kilku tygodniach, ale po kilku dniach jej stosowania. Osoba, która się odchudza, ze zdumieniem spostrzega, że mieści się w ubrania o rozmiar lub dwa mniejsze od tych, które nosiła do tej pory, trudno wyobrazić sobie zaś bardziej motywujące odkrycie.

Kto nie może stosować diet białkowych?

Osoby cierpiące na poważne choroby i chorzy na choroby nerek – to wykluczenie jest bezdyskusyjne. W razie istnienia poważnych dolegliwości należy bezwzględnie odchudzać się, konsultując się na bieżąco z lekarzem i / lub dietetykiem. Stosowanie wszelkich diet, białkowych też, na własną rękę, jest w tych przypadkach działaniem przeciwko własnemu zdrowiu.

Jak się odchudzać?

Tu się powtórzę po raz enty: skuteczne odchudzanie to przede wszystkim odchudzanie świadome, powinniśmy zatem zdawać sobie sprawę z tego, na jakich założeniach opierają się diety tego typu i jakie konsekwencje niesie za sobą ich samowolne modyfikowanie.

Poszukiwanie propozycji posiłków opartych na proteinach nie powinno być jednak trudne, można znaleźć je praktycznie wszędzie.
Dodam na koniec jeszcze jedną ciekawostkę: diety LCHF w tym jedna z moich ulubionych (SLOW CARB Ferrissa >>> KLIK) też właściwie zakładają zjadanie sporych ilości białka, a tej chwili to one są bodaj najefektywniejsze!

Anita Jurkin

pozdrawiam :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 − thirty =