Czy warto stosować orlistat?

Czy warto stosować orlistat?
4.5 (90%) 2 votes

Orlistat jest chyba w tej chwili jedynym dostępnym u nas lekiem na odchudzanie. Wszystkie inne środki są jedynie suplementami diety – nie mają statusu leków. Jako lek orlistat dostępny jest w dwóch formach: bez recepty w preparacie o nazwie Alli i na receptę w tabletkach o nazwie Xenical.

Lek ten przeznaczony jest dla osób o sporej nadwadze (mówi się o BMI rzędu 28 i więcej). Powinien być stosowany w połączeniu ze zmianami dietetycznymi i zwiększoną aktywnością fizyczną.

Jego zadaniem jest wspomaganie odchudzania, poprzez zablokowanie procesu wchłaniania tłuszczów zjadanych w pokarmach. W ten sposób, przynajmniej teoretycznie można szybciej i łatwiej zrzucić wagę. Dlaczego tylko teoretycznie łatwiej i szybciej – opowiem za moment.

 

orlistat struktura

Jak zapewne wiecie jednym z podstawowych zarzutów stawianych suplementom przez ich przeciwników, jest stwierdzenie, że ich działanie opiera się na efekcie placebo, podczas gdy – zdaniem tych samych osób – LEKI MAJĄ AUTENTYCZNIE LECZYĆ NASZE PROBLEMY co, jak za moment wykażę, jest tak naprawdę (przepraszam za wyrażenie) ściemą.

Zasada działania orlistatu

Zasada działania orlistatu jest bardzo prosta. Lek ten uniemożliwia rozłożenie tłuszczów zawartych w pokarmach i przetworzenie ich do postaci wchłanialnej przez organizm. Innymi słowy znaczna część tłuszczów np. z masła, oleju, ryb (!) i mięs nie jest przez organizm przetwarzana ani przyswajana i zostaje wydalona w normalnym trybie tj. wraz z kałem.

Proste i genialne prawda? A czy odchudza?

Niekoniecznie.

Otóż okazuje się, że orlistat działa jedynie w połączeniu ze zmianami w stylu życia. De facto działa dokładnie tak, jak wszystkie suplementy. Przyspiesza odchudzanie, ale jego działanie sprowadza się jedynie do blokowania wchłaniania tłuszczów zawartych w pokarmach, co może objawiać się niefajnymi sensacjami jelitowymi (wzdęcia, gazy, biegunki), na dodatek orlistat nie wybiera – tak samo blokuje dobre jak i złe tłuszcze. Jak więc dostarczyć sobie zdrowych kwasów tłuszczowych Omega 3 skoro ten lek je również zablokuje?

Kolejna sprawa – wiadomo, na diecie z reguły jemy mniej tłustości, więc efekt jest znikomy, poza tym – TO NAPRAWDĘ WAŻNE – TYJEMY PRZECIEŻ GŁÓWNIE OD WĘGLOWODANÓW!!!
Na wchłanianie węglowodanów orlistat w ogóle nie wpływa.

Moim zdaniem

Stosując orlistat

 • można tylko teoretycznie ułatwić sobie zrzucenie nadwagi, bo skoro orlistat blokuje jedynie tłuszcze, to i tak musimy jakoś uwolnić się od węglowodanów – tzn. zmniejszyć ich ilość, a to jest bardzo trudne – orlistat w żaden sposób tej trudności nie eliminuje,
 • działa wyłącznie w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością, jest więc normalną, a nie jakąś HIPER- pomocą,
 • jest słabszy od wielu suplementów:
  • nie wpływa na metabolizm tak, jak zielona herbata,
  • nie ułatwia spalania tkanki tłuszczowej tak, jak l-karnityna,
  • nie dodaje energii, jak zielona herbata i guarana a wręcz ją odejmuje – bo jak tu tryskać energią, gdy człowiek wzdęty, a po każdym posiłku musi lecieć do łazienki, żeby wydalić tłuszcze (!),
  • nie reguluje gospodarki hormonami „tycia i szczupłości” tak, jak ekstrakt z afrykańskiego mango.

Używanie orlistatu ma sens tylko u osób, które OBJADAJĄ SIĘ TŁUSTOŚCIAMI, tym osobom orlistat rzeczywiście pomoże.

Z tego też względu umieściłyśmy go w naszym blogowym rankingu produktów wspomagających odchudzanie znajdziesz go >>>> TUTAJ.

Zajrzyj i porównaj działanie tych środków, a przekonasz się, że orlistat jest trochę przereklamowanym lekiem >>> KLIK.

Anita Jurkin

pozdrawiam :-)

Jedna myśl na temat “Czy warto stosować orlistat?

 • 22 października 2018 o 14:45
  Permalink

  ja brałam orlistat kiedyś, ale nie sądzę żeby pomagał jakoś szczególnie tym bardziej, że nie jadłam za dużo tłustych pokarmów, już lepsze są spalacze tzn. jakiekolwiek tabletki na poprawę metabolizmu moim zdaniem

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 − thirty six =