Czy mleko pomaga w odchudzaniu?

Czy mleko pomaga w odchudzaniu?
4.4 (88%) 5 votes

Tak, mleko pomaga w odchudzaniu, bo zawiera CLA – sprzężony kwas linolowy, którego odchudzający wpływ na organizm potwierdzono, i to niejeden raz. O działaniu CLA pisałam m.in. tutaj, a jeśli chodzi o mleko – to zaraz wyjaśnię jak może wpływać na organizm. I niestety, od razu przestrzegam – radzę z nim uważać, bo niektórzy twierdzą, że nie tylko nie jest tak zdrowe jak przywykliśmy uważać, ale może wręcz bardzo, ale to bardzo szkodzić, i to nie tylko ze względu na zawartość laktozy.

Badanie nad odchudzającymi właściwościami mleka

American Journal of Clinical Nutrition opublikował informację, że osoby, które podczas odchudzania piją mleko, są w stanie stracić na wadze znacznie więcej aniżeli osoby, które mleka nie spożywają wcale bądź piją go w niewielkich ilościach.

Wpływem odchudzających właściwości mleka zajęli się badacze z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer w Szewie (Izrael) doszli do wniosku, że osoby które odchudzają się i podczas kuracji dostarczają organizmowi największe ilości wapnia pochodzącego z nabiału (w granicach 580 miligramów) były w stanie pozbyć się od dwóch do sześciu kilogramów. Natomiast osoby, które podejmowały kurację, podczas której spożywały tylko 150 miligramów, były w stanie zrzucić w tym samym czasie nie więcej niż trzy kilogramy.

Witamina D z mleka też wspomaga odchudzanie

Ci sami naukowcy z uniwersytetu w Izraela doszli do wniosków, że niezależnie od tego poziom witaminy D (obecnej w niewielkiej ilości w mleku) również wpływa na odchudzanie. Okazywało się, że u osób, które pozbywały się sporej ilości kilogramów, stężenie witaminy we krwi wzrastało. Badania przeprowadzone na 300 grupie osób to potwierdziły. Osobom tym zalecono odpowiednio dietę: śródziemnomorską, niskotłuszczową, niskowęglowodanową. Analiza dostarczyła następujących wniosków. Potwierdziły się wcześniejsze informacje, że osoby borykające się z nadwagą miały niski poziom witaminy D. Natomiast po raz pierwszy pojawiło się spostrzeżenie, że stężenie witaminy D wzrastało u osób, które schudły. Takie wyniki utrzymywały się jeszcze przez dwa lata, nieważne czy osoby te przestrzegały swojej diety, czy też z jej całkowicie zrezygnowały.

Mleko i nabiał w diecie – kontrowersje

Zwolenników picia mleka, jako napoju zapewniającego zdrowie, zawsze było wielu. Ostatnio jednak pojawiają się pewne kontrowersje. Mianowicie:

  • mleko (i generalnie nabiał) przez wiele osób nie jest właściwie trawione, co powoduje nieprzyjemne sensacje trawienne (gazy, wzdęcia, bóle brzucha), po jego spożyciu,
  • mleko dostępne w sklepach jest zazwyczaj niskiej jakości, ograbione z tłuszczu, pochodzi z przemysłowych hodowli,
  • mleko i nabiał mogą uczulać i wywoływać stany zapalne, co z kolei może prowadzić do rozwoju poważnych chorób.

Coraz więcej osób przestrzega więc zarówno przed piciem mleka, jak i jedzeniem nabiału, ale z drugiej strony pojawiają się też informacje, że np. sery mogą działać przeciwnowotworowo.

Co więc robić?

Osobiście radzę nie przesadzać z mlekiem, a z serów wybierać te, które są jakościowo możliwie jak najlepsze. Jeśli natomiast zależy ci na zwiększeniu podaży CLA, bo chcesz dzięki niemu schudnąć – nie zwiększaj spożycia mleka, za to wykorzystaj suplementy. Świetne jakościowo CLA od Health Spark można np. kupić już za kilkadziesiąt złotych > TUTAJ.

Anita Jurkin

pozdrawiam :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eighty three − = 82