Cytrusy a odchudzanie, czyli czy dieta grejpfrutowa faktycznie pomaga schudnąć

Cytrusy a odchudzanie, czyli czy dieta grejpfrutowa faktycznie pomaga schudnąć
Rate this post

garcynia_plus_300x250Za sprawą Odety Moro lada moment pewnie zacznie się boom na odchudzanie cytrusami. Czy takie odchudzanie rzeczywiście ma moc sprawczą? Jak na metabolizm wpływają cytrusy i czy da się schudnąć jedząc grejpfruty? Odpowiedzi w poście.

Choć dietetycy zalecają przede wszystkim sięganie po produkty lokalne i sezonowe, warto do diety odchudzającej włączyć cytrusy, żeby przyspieszyć utratę kilogramów. Tak, to prawda, uważa się, że jak żadne inne owoce cytrusy świetnie wspomagają odchudzanie, a dodatkowo, mimo iż są kwaśne, odkwaszają organizm, co bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie.

Co zawierają cytrusy?

Owoce cytrusowe nie tylko pomagają w odchudzaniu, ale mają też szereg innych korzystnych właściwości. przede wszystkim odkwaszają organizm i wspomagają procesy detoksykacji. To nie przypadek, że modelki i aktorki piją litrami wodę mineralną z dodatkiem soku z cytryny. Taki napój pomaga oczyścić organizm, dodaje blasku cerze i włosom. Badania dowiodły, że jedzenie cytrusów poprawia też przyswajanie żelaza, którego często brakuje w organizmie. Poza tym to też istne bomby witaminowe, przede wszystkim naładowane ogromną dawką witaminy C. Witamina C to nie tylko substancja poprawiająca odporność organizmu, ale też bardzo silny przeciwutleniacz. Antyoksydanty, bo poza witaminą C w cytrusach są też inne substancje z tej grupy, niszczą wolne rodniki, a tym samym hamują procesy starzenia się organizmu. Nie ma więc wielkiej przesady w stwierdzeniu, że częste jedzenie cytrusów to recepta na młody wygląd.

Cytrusy, a dieta odchudzająca

Dietetycy ostrzegają, by nie przesadzać z owocami podczas odchudzania, bo wiele z nich zawiera sporo cukrów i wcale nie tak mało kalorii. Nie dotyczy to jednak owoców cytrusowych. Mają one niski indeks glikemiczny, dzięki czemu dozwolone są nawet w bardzo restrykcyjnych dietach. Poza tym cytrusy nie tylko nie tuczą, ale wręcz pomagają w traceniu nadmiaru kilogramów! Bezkonkurencyjne są pod tym względem grejpfruty.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, których uczestników podzielono na dwie grupy o identycznym planie dietetycznym. Jednak reprezentanci jednej z grup codziennie zjadali dwie połówki grejpfruta jako przekąski między posiłkami. Co się okazało? Choć zjadali dzięki temu minimalnie więcej kalorii, chudli o około kilogram tygodniowo szybciej. Najprawdopodobniej odpowiada za to ta sama substancja, która nadaje grejpfrutom charakterystyczny gorzki posmak.

Dieta cytrusowa – restrykcyjna

Cytrusy mogą być wykorzystane jako podstawa restrykcyjnej diety odchudzającej. Jest to tak zwana mono dieta, a wiec należy traktować ją jedynie jako wstępną fazę odchudzania trwającą od jednego do maksymalnie pięciu dni. W tym czasie należy cztery razy dziennie zjadać połówkę grejpfruta. Do tego musisz pić dużo wody oraz naparów ziołowych. Rano możesz też wypić filiżankę gorzkiej, czarnej kawy.

Taka dieta pozwala oczyścić organizm i pozbyć się nadmiaru wody. Po jej zakończeniu należy przejść do właściwej diety odchudzającej opartej na różnorodnych składnikach i zapewniającej większą liczbę kalorii.

Odchudzająca dieta grejpfrutowa

Dieta grejpfrutowa, jaką można stosować przez długi czas jest mniej restrykcyjna. To klasyczna dieta, w jakiej ogranicza się liczbę kalorii. Poza tym śniadanie składa się z czarnej kawy, połówki grejpfruta i dodatku białkowego w postaci twarożku, jajka czy ryby. Drugą połówkę grejpfruta należy zjeść jako przekąskę na podwieczorek.

Pamiętaj jeszcze o jednym – przed spożyciem cytrusy należy bardzo dokładnie umyć!

Anita Jurkin

pozdrawiam :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ twenty = 22