Cukier uzależnia, postarza i otępia – jak się od niego uwolnić?

Cukier uzależnia, postarza i otępia – jak się od niego uwolnić?
Rate this post

O tym, że cukier tuczy wiedzą chyba wszyscy. Rzeczywiście, słodycze są najczęściej bardzo kaloryczne. Jeden spory baton może zawierać tyle samo kalorii co solidny obiad! A przecież traktowany jest zwykle jako przekąska. Nie wszyscy jednak wiedzą, że cukier powoduje też szybkie starzenie.

Dlaczego cukier postarza?

Kiedy jesz batonika w Twoim organizmie uruchamia się cały łańcuch reakcji chemicznych .Przede wszystkim we krwi gwałtownie rośnie poziom glukozy. Efektem jest nie tylko wzrost poziomu energii (wprawdzie krótkotrwały), ale też tzw. glikalizacja białek. To proces polegający na naruszaniu struktur białkowych, które odpowiadają za sprężystość i jędrność skóry. Szczególnie podatne na negatywne działanie cukru są kolagen i elastyna, a więc te białka, od których w największym stopniu zależy wygląd skóry. Jak wykazały badania, dieta bogata w cukry proste na dłużą metę może dodać nawet 10 lat!

Cukier otępia!

To coś o czym dowiedziałam się niedawno. W powszechnej świadomości przyjęło się sądzić, że cukier raczej pobudza. Okazuje się że nadmiar prostych węglowodanów w diecie tuż po zjedzeniu też może powodować hipoglikemię czyli de facto spadek poziomu cukru we krwi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Poczcie Zdrowia w artykule “Żegnaj senności po posiłku”.

Cukier a wygląd cery

Cukry proste (przede wszystkim glukoza), a więc takie, które znajdują się w słodyczach, deserach, białym pieczywie mogą też negatywnie wpłynąć na wygląd cery. Wprawdzie nie powodują trądziku, ale aktywują go często u osób mających skłonność do wyprysków i niedoskonałości.

Jak ograniczyć spożycie cukru?

Ograniczenie ilości zjadanego cukru jest często bardzo trudne. Dlaczego? Cukier działa podobnie jak inne substancje uzależniające. “Kop energetyczny” następujący bezpośrednio po zjedzeniu czegoś słodkiego i poprawa humoru to nagroda. A mózg bardzo lubi nagrody, więc szybko będzie dopominał się o kolejną dawkę. Na szczęście są sposoby, by pokonać uzależnienie od słodyczy.  Można to zrobić przy pomocy samej diety, ale jak zapewne doskonale wiesz – na diecie bez cukru trudno będzie wytrwać. Warto sobie pomóc, a pomoc możesz uzyskać na co najmniej 2 łatwe i 2 trudniejsze sposoby. Oto one:

  • Chrom to pierwiastek, którego niedobór zwiększa apetyt na słodycze. Sięgnij po odchudzające suplementy diety z chromem, a już po miesiącu zauważysz efekty.
  • Jeśli chrom na Ciebie nie działa wypróbuj regulującą poziom insuliny zieloną kawę >>> sprawdź najlepszy ekstrakt >> klik lub bardzo silnie wspomagający odchudzanie (prawie bezboleśnie) szczególnie u osób tyjących z powodu cukru ekstrakt z afrykańskiego mango sprawdź najlepszy ekstrkt >>> klik ,
  • Jedz pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż. To złożone węglowodany, które zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na tę grupę składników odżywczych.
  • Sięgaj po warzywa i bardzo ale to bardzo ostrożnie po owoce – te drugie zaspokoją twoją potrzebę słodkiego smaku, a są zdrowsze od cukru (choć mogą powodować tycie!) i mają mniej kalorii.

Anita Jurkin

pozdrawiam :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − = ten